IMG 20190409 094011 HDR7 Япо́нська ви́шня, або са́кура-загальна назва декоративних дерев роду слива (Prunus) підроду вишень. Зазвичай позначає вишню дрібнопильчату (Prunus serrulata (serrula), що не плодоносять. В японській мові словом «сакура» позначають будь-яку вишню взагалі.

Сакура для японців - не просто квіти. Протягом століть вона тісно пов'язана з японською культурою. Її краса оспівана в поезії, відображена в творах образотворчого мистецтва.

Забарвлення квітів варіюється від білосніжного до червоного і багряного. Законодавство Японії не визначає «державної квітки», але сакура настільки міцно увійшла в японську культуру, що може вважатися символом Японії нарівні з хризантемою. В Японії існує більше 600 різновидів сакури, якщо враховувати місцеві та гібридні сорти.

148

150 152
153  154  155
 156  157  158
 159  160  161
 162  164  165
 166  167  168
 169  Изображение 181  Изображение 183

Тропічна краса в Ботанічному саду.

В рамках екологічної освіти і виховання молодого покоління Ботанічний сад на період шкільних канікул запрошує на тематичні екскурсії школярів всіх вікових категорій по наших оранжереях. Саме зараз Азалія індійська презентує себе у повній красі, а її колекція є однією з найкращих в Україні. Різнобарв’я квітів не лишає байдужими наших відвідувачів.

040Азалія індійська (Rhododendron indicum (L.) Sweet.) з родини Ericaceae Juss. В перекладі з латинської Azalea означає «сухий», бо виглядають кущі засохшими. Рододендрон – так назвав цей рід Джозеф Гукер. Перекладається це як «дерево троянд». Саме так уявляв собі вчений це дивовижне примхливе створіння. Батьківщина азалії індійської – гірські річки Індії та Японії. В Європу ці рослини були завезені в 1680 році, де вони культивувалися під назвою індійської азалії. На початку ХІХ століття з Китаю до Європи були завезені декілька нових природних видів, на основі яких було виведено міжвидові гібриди. З кінця ХІХ на початку ХХ століття розпочалася бурхлива цілеспрямована селекційна робота з рододендронами. З початку ХХ століття азалія індійська культивується в Україні.

DSC08600 4

 

 

Осінні дні дедалі більше стають прохолодніші, але це не применшує красу нашого Саду. Дерева та кущі одягають яскраві шати та дивують своєю вишуканістю.

Запрошуємо відвідати Криворізький ботанічний сад

 НАН України, роспочалося квітування саду бузку

Бузок належить до найбільш популярних, красивоквітучих чагарників, які здавна широко використовуються в садах і парках. Їх високо цінують за красивий вигляд, рясне і тривале цвітіння з приємним ароматом. Кущі білого, лілового бузку прекрасні вночі, коли здається, що сама весна занурилася в їх запашне море. Гарні вони і на світанку, коли пишні грона на че виростають з зорі і туману.

У сірінгарії Криворізького ботанічного саду НАН України представлені дикорослі види бузку:

бузок звичайний (Syringa vulgaris L.) – на основі якого виведено численні сорти бузку;

бузок угорський (S. josikaea С. К. Schn.) з запашними лілово-рожевими квітками;

бузок пекінський (S. pekinensis Rupr.) - чагарник або дерево до 3-5 м висотою, квітки чисто-білі, цвіте

ізніше бузку звичайного (з травня по червень);

бузок Звегінцова (S. sweginzowii Koehne) з рожево-білими запашними квітками, зібраними в суцвіття

довжиною 14-27 см;

бузок тонковолосистий (S. tomentella Bur. et Franch.) з рожево-білими квітками;

бузок Вольфа (S. wolfii Schneid.), який природно поширений в Примор'ї, Північно-Східному Китаї, на

Корейському півострові, з лілово-рожевими запашними квітками;

бузок Генрі (С. Henryi С. К. Schneid.) гібридного походження, квітки лілові, відрізняється раннім

цвітінням;

бузок волосистий (S. villosaVahl.) з ліловими суцвіттями, що нагадують за запахом бірючину.

У сірінгарій розміщені 58 сортів бузку за ознакою забарвлення квіток так, щоб відвідувачі могли

ознайомитися з усією кольоровою гамою:

сорт з кремовим або жовтим відтінком квіток

Примроз

сорти з чисто-білими квітками

      Арктика                                      Галина Уланова                                    Флора

сорти з блакитними і фіолетовими квітками

                Зірка Травня                                                                Кондорсе

 
сорти з лілово-рожевими, червоними і пурпуровими квітками 

                                     Пастер                                                        Капітан Бальте

сорти з темно-пурпуровими і темно-фіолетовими квітками

               Людвиг Шпет                                                               Максімовича
 

Жасмин садовий – це один з найпопулярніших квітучих багаторічних чагарників. У Криворізькому ботанічному саду НАН України жасмин садовий культивується з 1980 року. Наприкінці травня та початку літа протягом двох - чотирьох тижнів рясно квітує 19 видів і культи варів, природний ареал яких досить широкий – Кавказ, Південна Європа, Мала Азія, Північна Америка.

Жасмин садовий – чагарник до 3-4 м заввишки. Запашні кремові або білі квіти до 3-5 см в діаметрі зібрані в суцвіття. Цвітіння припадає на проміжок між закінченням цвітіння ранніх весняних рослин і початком цвітіння літніх. Квітки садового жасмину вражають різноманітністю форм: вони бувають з широкими або вузькими пелюстками, простими, напівмахровими або махровими. Вишукані білосніжні махрові квітки розпускаються по всій довжині торішніх пагонів, майже повністю приховуючи листя.

          У третій декаді травня цвітуть ранні види – жасмин садовий Шренка, кавказький, вінцевий. На початку червня – Лемуана. А жасмин пухнастий, Магдалена, великоквітковий, дрібнолистий – зацвітають лише в другій половині червня. Дуже цікаві декоративні форми жасмина садового звичайного з двокольоровим забарвленням квітки. Тривалість цвітіння жасмину 15- 22 дні.

До складу відділу інтродукції входять групи: дендрології та декоративного садівництва, тропічних та субтропічних рослин. Основним напрямком наукової діяльності відділу є інтродукція та акліматизація видів і форм рослин світової і місцевої флор з метою збереження біологічного різноманіття та відбору перспективних видів рослин для оптимізації техногенного середовища, озеленення та фітодизайну промислових підприємств Кривбасу.


Успішність інтродукції рослин у Криворізький промисловий регіон залежить не тільки від стійкості інтродуцента до особливостей природно-кліматичних умов, але й від ступеня забруднення повітря та ґрунту токсичними речовинами. В цьому плані територія ботанічного саду розглядається як полігон для таких випробувань, оскільки вона розташована в межах санітарно-захисної зони Північного гірничо-збагачувального комбінату.

Гордістю саду є колекційний фонд дерев та кущів, який розміщений на площі понад 22 га і віднесений до національного надбання (Розпорядження Кабінету Міністрів № 74 від 11 лютого 2004 p.). В експозиціях дендропарку представлено 727 видів, 384 культиварів, 11 різновидів, 49 гібридів деревних рослин з різних куточків світу. З країн Східної та Центральної Азії інтродуковані: гінкго дволопатеве, горіх маньчжурський, актинідії гостра та коломікта, аралія висока, хвилівник маньчжурський, секуринега кущиста, бархат амурський, будлея Давидова, софора японська. З Центрального Китаю в саду зростають: барбарис Юліана, евкомія вязолиста, бузок пекінський та інші. З дендрофлори європейського континенту в саду представлені широко відомі рослини: дуб черешчатий, береза повисла, клен звичайний, липа серцелиста. З Північної Америки інтродуковані: ялина колюча, дуб червоний, береза паперова, горіх чорний, бундук дводомний тощо.

 2015 05 07 08 52 35 0004

Головний вхід до дендрарію ботанічного саду

Міст біля адміністративного корпусу через балку "Приворотну"

Вагомий внесок зроблений відділом у систематику, географію, популяційну екологію смородини колосистої. Велике різноманіття представлене у родах: глід 63 види та форми, жимолость 37, таволга 46, кизильник 50, барбарис 32 види.

Для демонстрації найбільш декоративних видів дерев та кущів створені моносади: бузку, садового жасмину, магнолій. У центральній частині дендрарію розміщений сад безперервного квітування, де з ранньої весни до пізньої осені буяє цвітом безліч кущів, дерев та трав.

За відносно короткий проміжок часу у відділі були розроблені та впроваджені у практику наукові принципи та методи створення Криворізького ботанічного саду. Закладений у формування колекцій деревних видів рослин основний філогенетичний (систематичний) принцип та пов'язаний з ним метод родових комплексів, показали успішність їх використання в умовах Криворіжжя. Отримані результати наукових досліджень еколого-біологічних особливостей інтродуцентів в умовах техногенного забруднення лягли в основу розробки практичних рекомендацій зі створення захисно-декоративних насаджень на промислових майданчиках, відвалах та бортах кар'єрів гірничо-збагачувальних комбінатів Криворіжжя. Для озеленення міста ботанічним садом рекомендовано 450 видів дерев та кущів.

Весна у ботанічному саду!

Тож перші кроки у підборі деревних рослин, стійких до екологічних умов Криворіжжя, вже зроблено. Біля витоків інтродукції деревних рослин на Криворіжжі стояли к.б.н. Мазур А.Ю., к.б.н. Федоровський В.Д., Ракітін О.О., Павленко О.П., к.б.н. Бойко Л.І. Цю естафету підтримують молоді вчені к.б.н. Терлига Н.С., к.б.н. Данильчук О.В, Красноштан О.В., Юхименко Ю.С., Данильчук Н.М., Лаптєва О.В. Зараз зусилля молодого колективу дендрологів спрямовані на поглиблене вивчення еколого-біологічних та генетико-популяційних досліджень родових комплексів найважливіших інтродуцентів. Першим кроком у цьому напрямку є дослідження внутрішньовидової генетичної різноманітності сосни кримської, яка широко представлена в інтродукційних насадженнях Криворіжжя, та родових комплексів: глоду, беріз, тополь, дубу, барбарису, кизильнику, жимолості, калини тощо.

Підсумки багаторічних інтродукційних досліджень деревних рослин підведені у багатьох статтях та двох монографіях.

Колекції тропічних і субтропічних рослин КБС створюються з метою розширення асортименту рослин закритого ґрунту; опрацювання принципів та методів фітодизайну інтер'єрів різного функціонального призначення; вивчення адаптаційних можливостей тропічних і субтропічних видів рослин до дії негативних факторів промислового забруднення; збереження колекцій в нерегульованих умовах утримання.

Перші рослини були отримані з Донецького ботанічного саду ще у 1975 році і зберігалися в невеличких шкільних теплицях та в інтер'єрах промислових підприємств. Із закінченням будівництва оранжерейного комплексу вони склали основу колекції тропічних і субтропічних рослин. На перших порах куратором цієї групи рослин була Луцишина Н.В. Протягом останніх років залишається Бойко Л.І. На даний час в експозиції представлено 960 таксонів, які належать до 287 родів та 93 родин. Провідною за чисельністю таксонів є група сукулентних рослин, яка нараховує 340 видів та презентує 12 родин. Найчисельнішими з них є родини кактусових – 145 таксонів, товстолистих – 82, асфоделових – 45 найменувань. У колекції широко представлена група декоративно-листяних рослин, зокрема, ароїдних – 78 таксонів, бромелієвих – 37, молочайних – 32, акантових – 27, бегонієвих – 18 таксонів. Значне представництво мають роди: пальма – 12, фікус – 22, філодендрон – 15, пітоспорум – 8 таксонів. Гордістю саду є колекція сортів азалії індійської, яка представлена усіма гамами кольорів і нараховує понад 66 сортів. За цей час для більшості видів досліджені еколого-біологічні особливості, розроблені методи масового розмноження та технології культивування в умовах різних типів інтер'єрів. В результаті обстеження інтер'єрів виділені основні їх типи, вивчені екологічні умови та підібраний асортимент для кожного із них. Гармонійне поєднання результатів інтродукційних випробувань тропічних і субтропічних рослин з прогресивними технологіями фітодизайну відкриває широкі можливості використання їх у різних типах інтер'єрів промислового Кривбасу.

Квітуюча азалія!