asalia16Переглядаючи сторінки нашого часопису, Ви, шановні відвідувачі, можете долучитись до "оперативної інформації" - що і де у нас відбувається в данний час - хто квітує, хто планує, стан колекцій та експозицій, на які "експонати" слід звернути особливу увагу, через які Ви переступите не помітивши. Іншими словами, це записник натураліста, майже щоденник по фенології, оскільки матеріали в ньому публікуються оперативно, в цю рубрику потрапляє те, що було сфотографовано сьогодня або вчора. А отже, за датою запису можна дізнатись які рослини квітують сьогодня, а на чий цвіт слід ще з рік зачекати.

IMG 20181008 140007 новый размер

 

 

 

 

 

Для багатьох осінь асоціюється із запашною квіткою хризантеми. Чудові теплі дні, пахощі квітів та ваш гарний настрій. Все це може подарувати Ботанічний сад.

бузокОстаннім часом в ландшафтній архітектурі все популярнішою є практика створення моносадів. На території дендрарію Криворізького ботанічного саду НАН України створено декілька монокультурних садів як розарій, коніферетум, тюльпанарій, іридарій, сад півоній та інші. Проте одним з перших, ще  на початку 90-х років, було започатковано створення колекційної ділянки бузків - сиренгарію. В  дендрарії ботанічного саду у 1986 році були висаджені 46 сортів бузку близько 200 кущів на площі 0,25 га., які були отримані живцями з Донецького ботанічного саду НАН України та власно кореневими паростками з Всеросійского селекційно-технологічного інституту садівництва та розсадництва (Москва). Схема посадок передбачала компонування сортів за кольоровою гамою.  Куртини бузку  з чисто-білими квітками, що представлені такими сортами як Радянська Арктика, Галина Уланова, Мадам Лемуан, Єкселент, Флора плавно переходять у кремові та жовто-кремові відтінки квіток – сорт Примроз. Нижче них розміщені куртини із блакитною та фіолетовою гамою квіток, що презентовані такими сортами, як

СакураТрохи більше року тому, збулась давня мрія нашого Саду - зустрічати весну рясним цвітом сакури.

Квітування цих рослин завжди було переповнено глибоким символізмом, сама ця рослина є живим символом цілої країни. Коли ми чуємо "сакура" - згадуємо про Японію, коли чуємо "Японія" часто згадуємо саме про це дерево. Швидкоплинність, ніжність та недовговічність квітування сакури часто порівнюють з швидкоплинністю людського життя. Завдяки чуттєвості та глибині цього образу, її квіти на сході оспівані практично усіма галузями мистецтва, існують цілі сади сакури, помилуватись цвітом яких приїздять туристи з усіх куточків країни, та навіть поціновувачі з за кордону.Sakura

 

А тепер ближче до України, Кривого Рогу. Ніщо японське нам не чуже, поміркувати про вічне та мінливе вміємо не менше, на вистачало лише дрібниці - опадаючих пелюсток східної красунї. І от, за спонсорської підтримки Метінвест, у Криворізькому ботсаду нарешті вдалось створити алею сакури. Перші квіти ми побачили ще минулої весни, але ось так, несамовито... Отже, сакура вміє не лише вабити, але й дивувати.

 

Для всіх, хто бажає розділити нашу радість та помилуватись східною красунею - на цих фото лише перші дерева, які зростають на відсонні у затишку, тому вони й випередили своїх подруг на алеї, але незабаром і вони підхоплять квітучу естафету. Отже, з радістю очікуємо на Вас! 

 

Більше фото можна побачити за посиланням:

jastirkaБлиснуло березневе сонечко, повиганяло всіх, хто ходить лежачи - прогріти свою холодну кров.

Для декількох видів ящірок, що мешкають на території саду, це постійний пошук компромісу між бажанням позагорати чи стати частиною трофічного ланцюга. Шляхом методичного виїдання невдало забарвлених красенів, залишились здебільшого от такі - не то камінь, не то грунт.

Поки на деревах лише починають просипатись перші бруньки, перелітні птахи розмірковують - чи варто летіти додому, коли ще не чути жодного соліста із жаблячого хору, природна флора уже поспішає потішити наш зір самими неперевершеними своїми букетами - не тому, що вони найпишніші чи найзвабливіші, а тому, що вони - перші! Найпершими в весняній естафеті участь беруть два види підсніжника, шафран сітчастий, цикламен та адоніс, на п'яти їм наступає брандушка. Далі підтягуються проліски, печіночниця, анемони, пшінка, і... все! Весна пішла широкою ходою.

Pulsatlla grandisЯкщо хтось в ботсаду навесні і вміє переконливо цвісти, то сон-трава точно в їх числі.Pulsatlla grandis3

На території нашої держави приводиться декілька видів цієї рослини, усі вони потребують охорони, на деяких територіях окремі види зникли безслідно. Найяскравішим серед українських видів безумовно є Сон великий (Pulsatílla grandis) - багаторічна рослина, яка вже з ранньої весни відрізняється своєю декоративністью - коли витикається з землі має густо-довго-опушені пагони, привабливо квітує у квітні-травні, а потім іще з місяць тішить "морськими їжаками" визріваючого насіння.

asaliiЗвичайно це не вся колекція, але і ці, окремі сорти, не залишать осторонь небайдужих. Півтора місяці кольорових водопадів, коли за вікном зелені хіба що ялинки, лежить сніг, тріщать морози, колекція азалій терпляче чекає на своїх, особливих, поціновувачів прекрасного.