1165

    Криворізький ботанічний сад НАН України явно змінився в кращий бік з приходом на посаду виконуючого обов’язки директора доктора біологічних наук, професора Івана Івановича Коршикова (1 березня 2016 року, а вибраний колективом і офіційно затверджений директором Саду Президією НАН України 25 грудня 2016 року). Перше, що було зроблено – це погашено загальний борг Саду від попереднього керівництва (к.б.н., с.н.с. А.Ю.Мазур) у сумі 915,0 тис. грн. за рахунок коштів, що самостійно заробив ботанічний сад. При цьому це було зроблено без будь-якого утиску інтересів працівників у заробітній платі. Якщо у 2015 році ботанічний сад заробив тільки 267,0 тис. грн., то в наступні чотири роки значно більше. Всього на різних видах діяльності за період 2016-2019 рр. ботанічний сад заробив більш 5,0 млн. грн. (див. табл.).

2015 2016 2019

Це вдалося завдяки організаційному таланту директора та впровадженню його науково-практичних розробок в рекультивацію шламосховищ гірничозбагачувальних комбінатів Криворіжжя. Завдяки цим технологіям було озеленено більше 150 га шламосховищ видами рослин, які в цих вкрай екстремальних умовах спроможні зростати. Ці рослини щорічно відновлюються і стабільно забезпечують пилепригнічення на тих ділянках, де було проведено озеленення. Де на картах шламосховищ зростають рослини , затримується впродовж року 16-30 кг токсичного для людей пилу .

DSC 0230 DSC 0200 DSC 0296
IMG f977f9183c30e15da4c4c8cc284ca656 V441 DSC 0330 DSC 0311

 

Таким чином, Криворізький ботанічний сад НАН України вносить суттєвий вклад по захисту екології міста. Під керівництвом професора І.І.Коршикова розроблені і запатентовані малозатратні способи рекультивації залізорудних відвалів, які можна з часом перетворити на зразок Кримських гір і зробити їх рекреаційно привабливими для жителів міста.
    
Суттєві зміни відбулись і на території Саду за ці вкрай несприятливі роки із-за тривалих посух. Криворізький ботанічний сад поповнився багатьма екзотами, прокладені декоративні стежки, збудована альтана. Все це проводилось завдяки спонсорській підтримці ПРАТ «ПІВНГЗК» та Громадської спілки  «ЗЕЛЕНИЙ ЦЕНТР «МЕТІНВЕСТ»».  Уже три роки в осені квітують хризантеми в композиції «Бал хризантем» ,

1180 1188 1461

яка є однією з найкращих в Україні і її приїжджають подивитися навіть з Південної Пальміри. В останні роки Сад постійно відвідували школярі з Дніпропетровської і Кіровоградської областей. Створена також експозиція «Сад Півонії», покращена експозиція «Коніферетум», створено гравійний сад біля центрального входу

DSC 0719 DSC 0724
1 323

і в оранжереї .

322  DSC0962

Збереглась одна з кращих в Україні колекція азалії індійської, яка в старих оранжереях Саду квітує у січні-березні, коли на вулиці сніг та морози. В тому, що оранжереї Саду збереглися велика заслуга І.І.Коршикова. Це найбільші оранжереї для декоративних тропічних і субтропічних рослин в степовій зоні, до якої входять Дніпро, Запоріжжя, Одеса, Херсон, Миколаїв, Кіровоград. Криворізький ботанічний сад їх утримує за власний кошт, так як бюджетного фінансування в 2016-2019 роках вистачило на 10 місяців тільки на виплату заробітної плати співробітникам установи. Оранжереї саду давно вже виробили свій ресурс, однак коштів на їх ремонт cад до цього часу не отримав ні від кого, а це десь не менш 10 млн. грн. За зароблені Садом кошти було відремонтовано трактори, автомобілі, дахи адміністративної будівлі, гаражних приміщень. Зроблено  поточний ремонт в середині будівлі і зовні, опалення в будівлі на центральному вході, туалетів.
    
Професор І.І.Коршиков активізував наукову діяльність Саду, де зараз проводяться дослідження по шести фундаментальним, прикладним і конкурсним темам. За ці роки він надрукував 62 наукові праці, всього  460 робіт, з яких більше 50 – в періодичних виданнях, що входять до міжнародної науковометричної бази даних «Scopus». Тільки в 2019 році під його керівництвом захищено 4 кандидатські дисертації: м.н.с. Красова О.О., м.н.с.  Шевчук Н.Ю., м.н.с. Юхименко Ю.С., н.с. Красноштан О.В.  Як науковець, Іван Іванович Коршиков  відомий далеко за межами України. Незважаючи, що з 2016 року не працює «міст закоханих», кількість відвідувачів Саду не зменшилась, а навіть в окремі роки зросла (див. табл.№1). це тому, що територія Саду експозиції і колекції доглянуті, постійно ведеться поповнення  колекційного фонду, створюються та покращуються експозиції, забезпечується необхідний комфорт для відвідувачів. На своєму сайті ботанічний сад інформує загал про свої успіхи і досягнення, про квітування тих чи інших рослин. З кожним роком Криворізький ботанічний сад НАН України нарощує свою красу і підтверджує статус «Перлина Криворіжжя».

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter