9 Символами весни, її першою посмішкою називають квіти-першоцвіти. Ці квіточки викликають найбільше позитивних емоцій, адже вони найпершими додають яскравих барв довкіллю, приходячи на зміну одноманітним зимовим пейзажам.

 Першоцвіти – рослини світлолюбні, тому й цвітуть, коли ще немає листя на деревах і кущах, щоб упіймати якнайбільше щедрих сонячних промінчиків. Вони належать до ефемерів та ефемероїдів, тобто рослин із нетривалим весняним періодом розвитку. За короткий час їм потрібно встигнути відцвісти, дати насіння, зробити запас поживних речовин, підготуватися до тривалого спокою у вигляді кореневищ, цибулин, бульб тощо.

 

На Криворіжжі у заростях чагарників та на степових схилах першими зацвітають шафран сітчастий, пшінка весняна, проліска дволиста, мати-й-мачуха звичайна, ряст щільний, зірочки, брандушка різнокольорова, оставник (голонасінник) одеський, сон чорніючий, горицвіт волзький. Продовжують естафету гадюча цибулька (мускарі) занедбана, ряски Коха та Буше, тюльпани бузький і дібровний, гіацинтик блідий, барвінок трав’янистий. У колекціях Криворізького ботанічного саду НАН України Ви можете побачити проліску сибірську, шафран вузьколистий, підсніжники звичайний і складчастий, цикламен коський, ряст порожнистий, чемерники (морозники) червоніючий і кавказький, медунку темну, рястки відігнуту й торочкувату, сон великий, тюльпан Шренка, барвінки малий і великий та ін.

 

На сьогодні цвітуть:
1 2 3

 Горицвіт волзький

Горицвіт волзький Зірочник
4 5 6
Мати-й-мачуха Підсніжник звичайний Підсніжник звичайний
7 8 9
Підсніжник складчастий Підсніжник складчастий Проліска дволиста
10 11 12
Проліска сибірська Цикламен коський Шафран сітчастий

 

 Багато видів-першоцвітів уключені до Червоної книги України, бо перебувають на межі зникнення або швидко скорочують свій ареал. Однією з причин цього є масове збирання їх на букети або, ще гірше – викопування їх у природі для продажу на ринках, тобто вони зазнають бездушного повного винищення. А можна ж просто милуватися першоцвітами, малювати чи фотографувати їх. Купувати букети – теж порушення, адже ті, хто купує їх, заохочують осіб, які прагнуть на цьому збагатитися, до знищення квітів. Бездіяльність та байдужість людей до тих, хто нищить чи продає рідкісні першоцвіти, – також не краща позиція.

 

Держава не стоїть осторонь проблеми збереження рідкісних видів, у т. ч. й першоцвітів. За незаконне придбання та збут квітів з Червоної книги України передбачено штраф від 510 до 1700 грн. з конфіскацією рослин. Крім того, за один екземпляр знищеної рослини передбачена відповідна компенсація: підсніжники – від 49 до 62 грн, цибуля ведмежа (черемша), шафрани – 62 грн, сон-трава – від 49 до 62 грн залежно від виду, рястка Буше, горицвіти – 62 грн., тюльпани – 49 грн. Більш детально можна ознайомитися за адресою:

 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1030-2012-%D0%BF

 

Рослини, що віщують нам прихід весни, мають цілющі властивості, які широко використовують для лікування люди та тварини. Вони позитивно впливають на емоційний стан людей, які милуються ними. Їхнім нектаром ласують бджоли, джмелі, метелики...

Можна й далі продовжувати перелік корисних функцій першоцвітів, саме тому вони заслуговують на шану та охорону. Слід пам’ятати, що польові та лісові рослини найкрасивіші там, де вони виросли, тому бережімо їх, щоб цю красу могли побачити інші.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter