528  Лілія є однією з провідних квітково-декоративних культур сучасного квітникарства. Широка екологічна пластичність, значна декоративність культури, велика різноманітність видів та гібридних форм дає можливість використовувати лілії в фітодизайні різноманітного направлення.


В умовах степової зони, де розташований Криворізький ботанічний сад, в 2009 році розпочато формування колекції Lilium L., яка на 2019 рік нараховує 53 сорти різних садових груп різноманітного екологогеографічного походження. Більшість сортів представлена Азіатськими гібридами, які є найбільш перспективними для нашої зони . Незначною кількістю інтродуцентів представлені такі садові групи: Кучеряві гібриди, ЛА – гібриди, Трубчасті або Орлеанські гібриди


Візуальна оцінка зимостійкості інтродуцентів на початку вегетаційного сезону підтвердила високий її рівень у Азіатських гібридів. По строкам відростання сорти колекції лілії поділяються на три групи: ранньовегетуючі (I – II декада квітня, віднесено 12 сортів), середньовегетуючі (III декада квітня – 43 сорти), пізньовегетуючі (кінець квітня – початок травня – 6 сортів). Таким чином, найбільш широко в колекції Криворізького саду представлена середньовегетуюча група, яка об’єднує різні садові сорти.
Період квітування є однією з основних фаз фенорозвитку для декоративних рослин, тому колекція була поділена за групами терміну квітування. Ранні зразки починають квітування в умовах саду в кінці травня – на початку червня, середні – з середини червня, тоді як пізні з кінця червня – початку липня. Самим раннім цвітінням відрізняються сорти «Волхова», «Люстра», «Перелинка», «Ночька», «Флейта» та інші. Найбільш широко в колекції саду представлена група середньоквітучих сортів, до якої відносяться Азіатські та Трубчаті гібриди. Це такі культивари як «Доброе утро», «Млада», «Варенька», «Лионелла» та інші. Дещо пізніше квітують представники останньої групи – рослини сортів «Форте», «Эмилия», «Кристина», «Сиреневая кучерявая». Найбільш декоративного ефекту в наших умовах колекція набуває в період масового цвітіння в червні. Загалом, квітування колекції лілії продовжується протягом 45-50 діб, незважаючи на екстремально-спекотливі умови нашого регіону, що підтверджує досить високий рівень посухостійкості культури в умовах Криворіжжя.


Вивчення морфометричних ознак колекційних зразків показало, щo найбільшу частку становлять культивари середньорослих сортів. Їх висота в умовах Криворізького ботанічного саду варіює в межах 60-90см. Так як головне для чого вирощуються лілії – це квітки проведені дослідження декоративних ознак виявило, що інтродуценти різняться за формою, діаметром та кольором квітки. Для лілій характерне різноманітне забарвлення: однотоне або двоколірне, з крапом або без нього. Представниками рожевих відтінків є такі сорти: «Сибирячка», «Розовая птица», «Мичуринская Розовая»; жовтих – «Мичуринская ода», «Желтая птица», «Fata Morgana»; червоних – «Мария», «Глафира», «Люстра»; вишневих – «Забава», «Наинна», «Ночька»; кремових – «Лионелла», «Дейтоне», «Макси»; білих – «Доброе утро», «Утреняя звезда», «Форте»; лимонних – «Аэлита», «Ротонда»; оранжевих – «Юбилейна», «Advantage», «Crimson Pixie». За формою квітки виділено наступні форми: трубчасті, бокаловидні, лійковидні, чалмовидні, зіркоподібні. Діаметр квітки наших зразків коливається від 5 до 20см.


Лілії при інтродукції в Криворізькому ботанічному саду мають широкі адаптаційні можливості, підтверджують високу декоративність зразків, невибагливість до умов вирощування в нашому регіоні, що підтверджує перспективність їх різнопланового вивчення для подальшого використання широкого загалу професійного та аматорського озеленення.

516 517 518
519 520 521
522 525 526
527 528 529
530 531 532
533 534 535
536 537 538
539 540 541
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter