Квітниково-декоративне оформлення є одним з видів декоративного мистецтва, яке дарує естетичну насолоду, покращує настрій і сприяє гармонійному розвитку людини. Привабливі, різнокольорові квіткові клумби є невід’ємною частиною зелених насаджень міста. Вдосконалення квітникових насаджень потребує розширення асортименту культурної флори за рахунок нових та малопоширених перспективних для озеленення видів, форм і сортів. Група культурної флори спрямовує свої наукові інтереси на інтродукцію, сортовивчення, селекцію та впровадження в зелене будівництво нових та стійких до екологічних умов Криворіжжя квітниково-декоративних рослин світу, колекції яких нараховують 1106 таксонів (868 сортів, 200 видів, 38 форм). Співробітниками підрозділу розроблені наукові принципи та методи створення високо-декоративних та стійких до умов промислового забруднення квітково-декоративних композицій. Для озеленення промислових майданчиків гірничо-збагачувальних комбінатів Кривбасу рекомендовано 54 види та понад 100 сортів квітниково-декоративних рослин. Вивчається адаптаційна здатність різних груп інтродукованих таксонів до умов промислового та міського забруднення.

 

Великий внесок у становлення колекцій квітникових рослин у різні часи зробили Чайка В.В., Вітренко Г.П., Шейкіна Л.І., Яцкевич Г.М., Лещенюк О.В., к.б.н. Матяшук-Гришко Р.К.. Плідно продовжують їх справу к.б.н. Чипиляк Т.Ф., Мазура М.Ю., Лещенюк О.М., Лінкевич О.О.. За цей час досліджені еколого-біологічні особливості різних груп квітниково-декоративних рослин, яким властиві різноманітні декоративні якості і спектри квітування.

Вже в квітні можна помилуватися цвітінням флоксу шиловидного, вероніки вірменської, бурачка скельного, іберійки вічнозеленої – багаторічників з колекції малопоширених багаторічних рослин, які представлені 148 видами, 15 формами та 38 сортами. У травні захоплюють сцену в театрі квітів розкішні півонії у пишних вбраннях з білих, кремових, рожевих, вишневих пелюсток. На Батьківщині, в Китаї, вони символізують пробудження життя і, як талісман, оберігають від злих духів і хвороб. У колекції Саду зібрано 58 різноманітних сортів. Доповнюють красу весняних пейзажів вишукані півники, забарвлені у всі кольори веселки. Колекція налічує 147 сортів півників – бородатих та екзотичних спуріа і сибірських. Окрасою Саду на початку літа є Королева квітів – троянда, яку за вишукану красу ще називають «райською квіткою». В колекції нараховується 204 сорти з 11-ти садових груп (чайно-гібридні, виткі, флорибунда, мініатюрні, англійські). Їх цвітіння починається в червні, а завершується при появі перших осінніх приморозків. Окрасою квітників влітку є витончені, шляхетні лілії. Колекція нараховує 67 різних за формою, кольором та розміром сортів. У липні відвідувачі отримають велике задоволення від квітування різнобарвних, яскравих лілійників (у колекції маємо 143 сорти, 11 видів і 6 форм). На Сході їх називають «квіткою забуття» і вважають, що щезнуть горе та печалі, якщо вдихнути аромат і доторкнутися до квітки лілійнику. З використанням методів штучної гібридизації та експериментального мутагенезу отримані перспективні гібридні та мутаційні форми лілійнику, що підтверджено патентами на сорти селекції Криворізького ботанічного саду: «Руданочка», «Вечірній Кривбас», «Перлина Криворіжжя», «Тернівчанка» та інші. Влітку і ранньої осені колекційні ділянки прикрашають волошки, ешольція, чорнобривці, лаватера, годеція та інші різноманітні і барвисті однорічники. Цвітіння колекційних сортів канни (6 видів, 8 форм, 26 сортів), які відрізняються дивовижними полум’яними квітками та великим, шкірястим, блискучим листям, починається в серпні і триває до пізньої осені. Різнокольорові хризантеми – від білого до темно-бурякового кольору квіток (колекція представлена 115 сортами) прикрашають ділянки квітникарства восени і вносять неповторну чарівність у дощові і похмурі дні осені.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter