DSC0962

 У зимових садах для створення композицій найбільш затребувані сукулентні рослини. Оновлена виставкова зала Ботанічного саду є яскравим прикладом вдалого поєднання цих рослин з іншими представниками світової флори. Пропонуємо сьогодні познайомитися з рослинами які називають сукулентами.

До групи сукулентів відносяться багаторічні рослини, які мають здатність накопичувати воду в тканинах, так як ростуть в місцевостях із посушливим кліматом. Вони є особливою категорією ксерофітів (рослин, що мешкають в місцях із постійним недоліком вологи). Такі рослини часто зустрічаються в пустелях Північної та Південної Америки, Південної Африки. Всі сукуленти діляться на дві підгрупи: листові та стеблові. Листові сукуленти мають видозмінені листки для збереження вологи, а стеблові – потовщене ребристе стебло, що виконує ту ж функцію.

Прикладами листових видів сукулентів є алое, агава, ечеверія, гастерія, декабрист, каланхое, тощо.

 DSC0963

 

Каланхое Блоссфельда (Kalanchoe blossfeldiana) cv.Tetra Vulcan

 

 

 

 

  DSC0965

 

Sedum morganianum E. Walther

 

 

  DSC0966

 


Glottiphyllum fragrans

 

  DSC0968

 

Agave americana var. Marginata Trel

 

 DSC0969

 

Agave vera-cruz Mill

 

 

 

 

До стеблових рослин відносяться кактуси, молочаї,  церопегія, тощо. Так, деякі види кактусів можуть запасати в стеблах до трьох тонн води, економно витрачаючи її протягом тривалого часу.

В процесі еволюції у сукулентів сформувалися адаптивні механізми отримання вологи, її зберігання та економії, що убезпечує їх від перегріву. Коренева система, завдяки високому осмотичному тиску, здійснює швидке та потужне всмоктування вологи. Причому подовжені корені можуть досягати глибоких водоносних підземних шарів, а коротке коріння у поверхні поглинають дощову воду та росу. По листю у вигляді жолобків дощова вода та краплі роси легко стікають до кореня. На поверхні листя і стебел деяких рослин цієї групи є волоски у вигляді пушка, на якому накопичується конденсат вологи з атмосферного повітря. Волога у сукулентів зберігається в товстих м'ясистих листках або стеблах із добре розвиненою водоносною паренхімою з великих водозапасаючих клітин. Цікава будова ребристих стебел, які при накопиченні великого обсягу води, наприклад, після дощу, розпрямляються, складки на них зникають, завдяки чому рослина не розтріскується від надлишку вологи.

У рослин-сукулентів є пристосування для економного витрачання води. Їх листя, а в деяких випадках стебла, мають покрив із кутикули (щільної воскової оболонки) або пушок для зменшення інтенсивності випаровування. Листя часто округлої форми та зібрані в розетку -це зменшеншує площу випаровування, а стебло може бути скороченим. У деяких сукулентів листки перетворені в колючки або відсутні зовсім. У таких випадках процес фотосинтезу протікає в зеленому кулеподібному або циліндричному стеблі, форма якого дозволяє зменшити площу поверхні. У листі сукулентів міститься мале число дихальних продихів, через які випаровується вода, причому в денний час продихи закриті, а вночі при зниженій температурі та високій вологості відкриваються.

Рослини-сукуленти мають певні пристосування для захисту від перегріву та пошкодження тваринами. Захищає від сонячних опіків світле забарвлення листя та стебел, як у аргіродерми і ечеверії. Чутливі до дії сонячного випромінювання тканини продукують захисні коричневі або червоні пігменти. Є рослини схильні до мімікрії, «зливаючись» за кольором із навколишнім простором.

Деякі види сукулентів (літопс, фрити, фенестрарія) практично повністю розташовані в грунті, над його поверхнею помітні тільки верхні ділянки зростаючих вертикально циліндричних листків, в яких протікає фотосинтез. Для захисту від тварин багато рослин-сукулентів забезпечені шипами, колючками. У багатьох рослин сік отруйний для тварин, що рятує їх від поїдання.

Таким чином, запасливі сукуленти мають можливість у критичний посушливий період продовжувати життєдіяльність, не знижуючи темпи зростання та не впадаючи в стан спокою, чим відрізняються від інших ксерофітів.

Детальніше дізнатися про ці та інші рослини можна на екскурсіях по оранжереї Ботанічного саду.

Телефон для попереднього запису на екскурсії: 0564-43-51-15

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter